Son Dakika
22 Mayıs 2018 Salı

Türkçe Medyaya “Taz”e Nefes

18 Ocak 2017 Çarşamba, 04:55

Berlin’den tüm Almanya’ya yayın yapan günlük gazete taz, Türkiye’deki basın özgürlüğüne destek olmak amacıyla Türkçe-Almanca haber portalı taz.gazete’yi hayata geçiriyor.

taz.gazete 19 Ocak 2007 tarihinde genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde hayatını kaybeden Hrant Dink’in anısına
19 Ocak 2017 Perşembe günü yayın hayatına başlayacak.
Ağır baskılarla susturulmaya çalışılan Türk medyasına Almanya’daki meslektaşları sahip çıkıyor.
taz Panter Vakfı’nın desteğiyle yayın hayatına başlamaya hazırlanan taz.gazete, özellikle Türkiye’de yaşayan gazeteci ve yazarlara özgürce haber ve görüşlerini yazabilecekleri bir platform sunmak istiyor.
Her hafta iki dilde online olarak yayınlanacak beş içerik ile çalışmalarına başlayacaklarını belirten proje yöneticisi Fatma Aydemir “Türkiye’deki otoriter rejim medya kuruluşlarını art arda kapatırken, meslektaşlarımız ve okurlarımız için yeni, özgür ve bağımsız bir iletişim alanı sunuyoruz” dedi. Haber, makale ve ropörtajları ile Alman okurların yanı sıra sadece Türkiye’deki okurlara değil, Almanya’daki Türk okur kitlesine de ulaşmayı hedefleyen taz.gazete’nin bu alandaki önemli bir eksikliği gidereceği öngörülüyor. taz.gazete’nin sayfaları arasında, Türkiye’de bağımsız yayınlar için çalışan ya da baskı altında işinden olmuş pek çok serbest gazetecinin yanı sıra, toplumun her kesiminden gelen ve günbegün özgürlük mücadelesi veren insanların sesi de yer bulacak.


İki dilli portal fikri Ekim ayı sonunda Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının tutuklanmasının ardından ortaya çıktı. taz, Berlin redaksiyonu çalışanlarının Cumhuriyet’teki meslektaşlarıyla dayanışmalarını manşetine taşımıştı. Giderek artan baskılar karşısında mesleki dayanışmayı sembolik alanın ötesine taşıma gereği hissetiklerini belirten taz Genel Yayın Yönetmeni Georg Löwisch “Yayınımızla, basın Özgürlüüne soluk alabileceği bir alan yaratmak istedik” diye konuştu.
taz.gazete ekibinde Fatma Aydemir’in yanı sıra, yakın zamana kadar Cumhuriyet gazetesinde çalışan Ali Çelikkan da yer alıyor. Ekim ayındaki tutuklamalar esnasında bir değişim programı kapsamında Berlin’de bulunan Çelikkan, taz Panter Vakfı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşunun desteği ile Berlin’de kalma kararı aldı. Ayrıca Canset İçpınar, Ebru Taşdemir ve Elisabeth Kimmerle de taz.gazete ekibinde yer alıyorlar.


taz, Mayıs 2016’da Uluslararası Basın Özgürlüğü Günü kapsamında iki dilli bir özel sayı hazırlamış ve bu özel gün için “taz.die tageszeitung” ibaresinin yer aldığı kapak logosunu “taz. günlük gazete” olarak değiştirmişti. taz.gazete’de yayınlanacak makalelerden bir seçki gelecekte taz’ın sayfaları arasında da yer alacak.
19 Ocak’ta www.gazete.taz.de adresinde yayına başlayacak olan portalın açılışı “Türkiye Nereye Doğru Gidiyor?” başlıklı bir panel ile gerçekleştirilecek.

AYPA kendi http://taz.gazete.de internet adreslerinden birini  http://gazete.taz.de  adresine yönlendirerek bu yeni projeye destek vermektedir.

http://gazete.taz.de – internet sayfasının ilk görüntüsü yukarıda: 18.01.2017 – 22:10

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir