Son Dakika
19 Ocak 2019 Cumartesi

Türk Kahvesinin 300 yıllık tarihi

23 Ekim 2017 Pazartesi, 15:08

Türk kahvesinin üç yüz yılı aşan Almanya tarihi ilginç bir etkinlik ile “Festival der Sinne“ adı altında Türk-Alman Dostluk Festivali şeklinde kutlanacak.

IKG- Kültür, tarih ve Integrasyon Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik ve arkadaşları, kahve odaklı etkinlik ile tarih ve kültürü biraraya getirerek geçmişin güzelliklerini günümüze taşımaya çalıştıklarını belirtiyor.

II. Viyana Kuşatmasına kadar giden Türk Kahvesinin Almaya tarihi ile ilgili araştırmalarda bulunan ve bu alanda ilginç çalışmaları olan Türk asıllı Alman tarihçi Dr. Çelik, “Würzburgluların uzun yıllar ‘Türkentrank’ olarak tanıdığı Türk Kahvesinin Würzburg’da ciddi kültürel izleri vardır. Şehre gelen esirlerin ilk defa kahve içtiklerini farkeden şehir halkı buna ilgi duyar ve esir Türk paşasından bunu halkın gözü önünde yaparak içmesini ve şehir ahalisinin de denemesini isterler. Merak ile başlayan Türk kahvesinin Almanya tarihi Türk-Alman dostluğuna da temel oluşturmuştur. Bu kültür tarihini şehir halkı ile birlikte 300 yıl sonra bir kültür ve dostluk festivaline dönüştürmek istedik“ dedi.

Kahvenin 1697 yılında ilk defa Dom Kilisesi önünde halka açık olarak şehir halkının beğenisine sunulduğunu belirten tarihçi Dr. Çelik, 29 Ekim günü Dom kilisesi önünde ve Vierröhrenbrunnen yakınında iki ayrı tiyatro oyunu ile kahvenin Würzburg tarihini Würzburglulara tanıtacağız. Her iki mekanın da kahvenin ilk günleri ile direkt ilişkisi vardır. Dom kilisesi önünde ilk denemesi yapılan kahve, bir süre sonra Vierrörhrenbrunnen yakınında şarap imalatçısı köylüler tarafından protesto edildi. Kahvenin Würzburg tarihini günümüze taşıyan tiyatro sanatçıları biraz da şaka katıp insanları gülümseterek kahvenin tarihine dikkat çekecekler“ şeklinde konuştu.

Würzburg ve çevresinden programa katılacakların s.Oliver Arena’da ilginç bir program izleyeceklerini belirten Festival der Sinne yetkilileri, “Esas amacımız integrasyon ve kültürlerarasi diyaloğa katkı sağlamaktır. Kültürlerin tanışması için tarih, müzik, folklör ve tiyatroyu biraraya getiriyoruz. Geleneksel Türk lezzetleri ile desteklediğimiz programda herkese ücretsiz Türk kahvesi sunulacak“ dediler.

29 Ekim günü saat 13.00’de selamlama konuşması ile başlayacak programda Avrupa çapında üne kavuşan TKMG bünyesindeki Giessenli sanaçıların tiyatro, Türk halk müzigi, Türk sanat müziği ve folklör gösterileri sunulacak. Programda kahve odaklı nefis bir Türk akşamı da dünyaca tanınan Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından özel hazırlanan “Kahve“ konulu kreasyonlarda Türk ve Alman mankenlerin yer alacağı defile gösterileri ile sunulacak. Türklerin kahve ile özdeşleşen günlük yaşamı Türk ve Alman mankenler özel performanslar ile sahneye aktarılacak.

Program :
– Selamlama konuşmaları
– Kahve şarkıları
– Kahve türküleri
– Anadolu halk oyunları
– Bavyera halk oyunları
– Türk halk müziği korosu
– Türk sanat müziği korosu
– Türklerde kahve ile karşılama (Modenschau)
– Geleneksel folklorik Türk akşamı (Modenschau)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir