Son Dakika
10 Aralık 2018 Pazartesi

Seyran Ateş ikinci camisini açıyor

24 Haziran 2017 Cumartesi, 23:21

Berlin’de geçen hafta açtığı cami ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hışmına uğrayan kadın hakları aktivisti avukat Seyran Ateş AYPA’ya bayram öncesi özel açıklamalarda bulundu: “İkinci camiyi yakında açıyoruz. Üçüncü cami de yolda. Camimize karşı gelenler kadar destekleyenler de var.”

Alman ve uluslararası medyanın yoğun ilgi gösterdiği ve Liberal Cami olarak anılan İbn Rüşd Goethe Camii ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş üzerinden T.C. Başbakanına bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı cami açılışından dört gün sonra bir basın açıklaması yayımladı:

“Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen ve aziz milletimizin dikkat ve ferasetinden kaçmayan sözde, İslamilik iddiası taşıyan bir girişim aracılığıyla yüce dinimizin temel esasları hiçe sayılmıştır. İslam’ın temel ölçüleri açık ve seçik olarak Kur’an-ı Azimüşşan’da ve Sünneti Seniyye’de beyan edilmiştir.

Söz konusu haberlerde yer alan ve İslam’ın temel bilgi kaynakları, ibadet ilkeleri, metodolojisi ve on dört asrı aşan tarihi tecrübesiyle bağdaşmayan uygulamalar, dini ifsada, bozmaya yönelik çabalardan başka bir şey değildir.

Bunun yıllardır FETÖ ve benzeri menhus yapıların öncülüğünde yürütülen bir din mühendisliği projesi olduğu açıktır. İslam’ın on dört asırlık değişmez sabiteleri olarak devam edegelen bir ibadetini laubalice değiştirmeye kalkışmak asla bir fikir ve düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemez.

Bu tür girişimler karşısında bütün mümin kardeşlerimizin her türlü provokasyondan uzak kalarak hikmet ve teenniyle hareket edeceklerine olan inancımız tamdır.”

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Liberal Camiye” yönelik eleştirilerine Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Schäfer’in hükümet adına yapılan dünkü basın toplantısında verdiği tepki sert oldu: “Din özgürlüğü Almanya’da anayasaca korunan yüksek bir değerdir“.

Alman medyasının yoğun ilgisinin halen devam ettiği gözlenen dünkü Cuma namazı sırasında basın mensuplarının görüntü almasına bu sefer izin verilmedi. Seyran Ateş dahil cami cemaatinin diğer mensupları ile de kısa söyleşiler yapılmasına ama olanak sağlandı.

Sosyal medya üzerinden “ölüm tehditleri” aldığını belirten Seyran Ateş’in bunun yanı sıra “tüm dünyadan ‘lütfen  bırakmayın, lütfen devam edin, böyle bir şeye ihtiyacımız var’ diyen insanlar oldu ve hatta şimdi son gelişmeyi söyleyeyim, bugün o haberi aldım: Freiburg’ta ikinci cami açılacak. Oradan istek var. İstek üzerine yapacağız. Ve Köln’den haber geldi. ‘Biz de açmak istiyoruz. Yardımcı olun’ dediler” diyerek sürdürdüğü açıklamasının  FETÖ ile ilgili olan bölümü de dahil tamamı aşağıdaki videoda:

 

AYPA – 24.06.2017 – 23:00

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir