Son Dakika
19 Ocak 2019 Cumartesi

İşte Diyanet’e gönderilen gizli FETÖ raporu

15 Şubat 2017 Çarşamba, 23:46

AYPA.TV & Odatv, Avusturya’da Yeşiller’in ağır toplarından Dr. Peter Pilz’in çıkışlarına temel olan gizli FETÖ raporunu ilk kez yayımlıyor.

Almanya’da DİTİB camilerinde görevli dört Diyanet imamının evlerinin aranmasına esas teşkil ettiği tahmin edilen bazı gizli belgeleri AYPA.TV & Odatv farkıyla yayımlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet’in büyük bir Türk nüfusun yaşadığı Almanya ile Avusturya’daki propaganda çalışmalarına tepki yeni boyutlar kazanırken, iki ülkenin Yeşiller Partisi’nden iki politikacının soruşturmaların derinleştirilmesi için atak bir tutum alması dikkatle izleniyor.

Ankara ve Diyanet’in Almanya ile Avusturya’daki camilere sızdırdığı iddia edilen “casuslar” etrafındaki çemberin giderek daralmasının, beklenmedik bir siyasi krize yol açabileceği ileri sürülüyor.

AYPA.TV & Odatv, Avusturya’da Yeşiller’in ağır toplarından Dr. Peter Pilz’in çıkışlarına temel olan bazı gizli Türkçe belgeleri ilk kez yayımlıyor. Avusturya’daki Yeşiller hareketinin ağır toplarından Dr. Pilz’in, bazı Diyanet ve  ATİB (Avusturya Türk İslam Birliği) görevlilerinin yaklaşık 65 camide ve Türk toplumu içinde Gülencilere karşı gizlice istihbarat çalışması yaptığını belgelemesi üzerine, siyasi gözlemciler Almanya’daki DİTİB çevresinde gelişen olayları soruşturan Federal Başsavcı’nın, “kanıtların imha edilmesini engellemek amacıyla” erken harekete geçtiği ve aramalar yaptırdığını belirtiliyor.

Bu arada Alman Yeşillerden Dr. Volker Beck’ten sonra Avusturya Yeşillerden Dr. Pilz de suç duyurusunda bulundu. Dr. Pilz yaptığı açıklamada bu soruşturmanın sonunda ATİB’in kapatılma ihtimalinin olduğuna da dikkat çekti.

İşte Salzburg Din Hizmetleri Ataşesi’nin bölgesindeki “FETÖ/PDY” yapılanması ile ilgili Ankara’nın talebi üzerine hazırlayıp Diyanet İşleri Başkanlığı’na  gönderdiği o gizli rapor:

Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere her Din Hizmetleri Ataşeliği bölgesinden benzeri raporların 27 Eylül 2016 tarihine kadar Ankara’ya ulaştırıldığı tahmin ediliyor.

(Fotoğraflar: Yeşiller Avusturya / Basın)

Ali Yıldırım / Berlin

AYPA.TV & Odatv.com – 15.02.2017 – 16:48

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir