Son Dakika
17 Mart 2018 Cumartesi

“FETÖ”cü değilim

19 Haziran 2017 Pazartesi, 18:04

Kadın hakları savunucusu, yazar, avukat Seyran Ateş ile 16 Haziran 2017 Cuma günü Berlin’de açtığı camiyi konuştuk.

Alman medyasının çok büyük ilgi gösterdiği bir cami açılışına sahne oldu Berlin geçtiğimiz Cuma günü. Öğle namazını kılmak üzere Berlin’in merkezi ilçelerinden Mitte’de bulunan bir kilisenin üçüncü katında önceden tiyatro salonu olarak kullanılan odada bir araya gelen en fazla 30 kişilik kadınlı erkekli cami cemaatine karşılık en az 70 kişilik bir medya ordusu doluşmuştu camiye. Fotoğrafçılar ve kameramanlar en iyi görüntüyü alabilmek için birbirlerini iteklerken, cemaat mensupları da seccadelerini kıbleye göre yerleştirmekle meşguldüler. Amerika’dan özel olarak açılışa katılmak üzere gelen kadın imamın arkasında cami kurucularından bir kadın bir erkek onların arkasında da henüz imamlık eğitimini tamamlamamış olan kadın hakları savunucusu, yazar, avukat Seyran Ateş ve diğer cemaat mensupları namaz kılmak üzere yerlerini almışlardı.
Namazdan sonra Seyran Ateş’e amacını sorduk:

Ertesi gün bazı Türk medyasında çıkan FETÖ yakıştırmaları konusunda kendisine telefonla ulaşabildiğimiz Seyran Ateş açık konuştu:

“FETÖ”cü değilim. 2014 senesinde Türkçe olimpiyatlarında ödül aldığım doğrudur. Demokrasi, insan ve bilhassa kadın hakları konusunda yaptığım çalışmalardan dolayı Tayyip Erdoğan da bana ödül verse, o ödülü de alırım.”

Öte yandan üyeleri arasında DİTİB ve Milli Görüş cami dernekleri de bulunan Berlin’deki Türk derneklerinin en büyük çatı örgütü Berlin Türk Cemaati Derneği Başkanı Bekir Yılmaz yeni açılan cami ile ilgili sorumuzu şu şekilde yanıtladı:
“Seyran Ateş’in açtığı yeri ‘camii’ olarak tanımlamak doğru bir yaklaşım değil.
Hukuk devletinde yaşamanın nimetlerini elbette ki herkes en geniş bir biçimde kullanabilir, ancak 1400 yıl önce vücut bulmuş, 1,5 milyar insanın inandığı bir dini ne Seyran Ateş ne de bir başkası sulandıramaz, bu ancak müslümanları asimilasyona tabi tutmak isteyenlerin işine gelir…
Seyran Ateş kendi dinini istediği gibi yaşayabilir, ancak yüce dinimiz İslam’ı alet etmeden…”

AYPA – Ali Yıldırım – 19.06.2017 – 18:45

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir