Son Dakika
08 Aralık 2018 Cumartesi

Berlin IFA’da Türkiye’den bir ilk: ‘Akıllı Ayna’

04 Eylül 2017 Pazartesi, 06:20

Vestel akıllı ürünlerde Amazon ile iş birliğini Berlin’de IFA’da duyurdu

Berlin’de 1 Eylül Cuma günü kapılarını açan Uluslararası Elektronik Fuarı IFA’ya bu sene 27’inci kez katılan Vestel, geliştirdiği akıllı teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekti. Elektronik ürünlerden beyaz eşyaya, cep telefonundan profesyonel ekranlara tüm teknolojik ürünleri “akıllandıran” Vestel, 3000 metrekarelik dev fuar standında 790 adet ürün sergiliyor.

Vestel’in akıllı teknolojileri, Amazon ile gerçekleştirilen iş birliği ile daha da güçleniyor ve tüketiciye yeni bir deneyim sunuyor. IFA 2017’de duyurulan iş birlikleri kapsamında; Vestel’in ürettiği akıllı çamaşır makinelerine entegre edilen “Amazon Dash Replenishment” hizmeti ile artık deterjan ve yumuşatıcı siparişlerini makineler kendileri verecek. Amazon ile yapılan diğer bir işbirliğine göre Vestel’in ürettiği televizyonlar, Amazon’un ev içi akıllı asistan cihazı Alexa’nın eko sistemine dâhil oldu. Böylece tüketiciler Amazon Echo veya Echo Dot’u kullanıp Alexa ile konuşarak televizyonlarını sesli komut ile kontrol edebilecekler.

Vestel’in gelecekte tüketicilere sunmayı planladığı akıllı ürün ve servislerin üç boyutlu video gösterisi fuarın dikkat çeken unsurlarından biri oldu. Vestel, “Nesnelerin İnterneti” kavramı ile üretmiş olduğu ürünlerinin “Smart Home-City (Akıllı Ev Şehir)” konseptine entegrasyonunu tamamlayarak Türkiye’de üretilen teknolojideki çıtayı yine yükseltti. Buzdolaplarından klimalara, çamaşır makinelerinden kahve makinelerine kadar Vestel’in tüm ürünleri birbirine bağlı entegre bir şekilde çalışıyor.

IFA’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Dünyanın lider markalarından Amazon ile yaptığımız projelerde tüketici faydasını odağımıza aldık. Dünya standartlarında ürettiğimiz akıllı teknolojilerin yanı sıra, uluslararası bir marka olmak için de gerekli yatırımlara ve anlaşmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Amazon gibi e-ticaret sektöründe kendini kanıtlamış, böylesine başarılı bir marka ile yaptığımız bu iş birlikleri de Vestel’in globalleşme yolundaki adımlarını sağlamlaştırıyor. Vestel olarak, akıllı evler ve şehirler özelinde entegrasyon tamamlandıktan sonra gerçekleştirdiğimiz Amazon iş birliği ile de tüketicilerimize yeni bir deneyim sunuyoruz. Tüketici elektroniği dünyasının geleceğini oluşturacak ürünlerin tanıtıldığı bu fuarda dönüşümü yakalayanlardan değil, dönüşümü yaratanlardan olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Geleceğin ‘akıllı’ dünyasında Vestel imzası var ve bundan gurur duyuyoruz” dedi.

Hava durumu, takvim, trafik bilgisi, senkronize edilmiş sosyal medya ağları ve haber akışı ile kişiselleştirilmiş bir görsel asistan olarak tanımlanan ‘Vestel Akıllı Ayna’ IFA’nın sürprizlerinden biri oldu. Vestel ve Türkiye’nin en büyük banyo aletleri üreticisi Vitra iş birliği ile üretilen Türkiye’nin ilk akıllı aynası ile kullanıcılar, stereo hoparlörleri ile müzik keyfini de doyasıya yaşayabilecek.

Vestel, yakın dönemin en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelecek elektrikli otomobillere özel şarj ünitesini de standında sergiledi. BMW marka bir elektrikli araba ile tanıtılan ve piyasanın hızlı şarj gereksinimlerini karşılayan ürün, ortalama bir otomobil pilini 2 saatten daha kısa bir sürede tam şarj etme özelliğini taşıyor.

Görme engelliler için geliştirilen “akıllı baston” da fuarın dikkat çeken ürünlerinden biri. Elektronik bir kart ve yazılım sayesinde baş hizasındaki nesneleri de tesbit eden baston, kullanıcısını sesli bir şekilde veya cep telefonlarındaki gibi titreşimle uyarıyor. Cep telefonu ile de bağlantı kurma özelliğine sahip olan akıllı baston, Google harita üzerinden ayarlanan hedefe de ulaştırıyor kullanıcısını. Türkcell ve YGA ile iş birliği çerçevesinde geliştirilen akıllı baston projesi görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Toshiba’da hedefler aşıldı
Vestel, stratejik ortaklıklarını güçlendirme hedefi doğrultusunda geçtiğimiz sene Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığını IFA’da duyurmuştu. Anlaşma kapsamında Toshiba markalı TV’lerin Avrupa pazarında üretim, satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olan Vestel, hedeflerin aşıldığını duyurdu. Vestel, IFA’da ayrı bir bölümde Toshiba için ürettiği ürünleri de sergiledi.

Vestel’in tüketici elektroniği sektöründe 19 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Türkiye TV pazarında açık ara lider, Avrupa pazarında ise ikinci sıradayız. Toshiba ile olan anlaşmamızı takiben; Avrupa pazarındaki satış ve pazarlama deneyimimizi, teknoloji ve üretimdeki gücümüzü Toshiba markasına aktardık. Büyük bir ekip kurduk. Önümüzdeki dönemde Toshiba’nın Avrupa TV pazarındaki payını önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir