Son Dakika
22 Ekim 2018 Pazartesi

“Anadolu’nun Masalları” Avrupa turuna Berlin’den başlıyor

18 Ekim 2017 Çarşamba, 18:24

Zara ve dünya efsanesi Gurtu Berlin’de konser verecek

Ünlü Türk halk müziği sanatçısı ve oyuncu Zara, Hindistan’ın efsanevi perküsyon üstadı dünyaca ünlü Trilok Gurtu ile birlikte Berlin’de konser verecek. 20 Ekim Cuma günü gerçekleşecek konserde Zara ve Gurtu’ya son yılların Türk müzik dünyasında zirveye çıkan her biri kendi dalında usta müzisyenler eşlik edecek.

Anadolu’nun Masalları Avrupa turuna Berlin’de başlıyor. Bu muhteşem konserde Türkiye’de de çok sevilen dünyaca ünlü Hintli perküsyonist Trilok Gurtu ile Türk halk müziğinin önde gelen kadın sanatçılarından Zara birlikte sahneye çıkıyor. Dünya kültürüne bir armağan niteliğindeki bu eşsiz konserde ayırca Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli müzisyenler Sabri Tuluğ Tırpan, Levent Yıldırım, Özer Arkun, Göksun Çavdar ve Alp Ersönmez de müzikseverlerin karşına çıkıyor.

Bu eşsiz gecede Zara Anadolu hikayelerinden esintiler sunacak. Konserde solo ve ensemle parçalar seslendirlecek. Konser adeta Türkiye’de benzersiz bir biçimde bir arada yaşayan, etkileşen kültür ve inançların oluşturduğu Türk kültürünün zengin tarihi derinliklerine dokunuyor. Avrupa’nın en önemli televizyon ödüllerinin verildiği Prix Europa festivalinin kapanış etkinliği olarak gerçekleştirilecek olan konser aynı zamanda festivalin bir dizi etkinliğinin başlangıcında olan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’la başlayan bir programın da son halkası niteliğinde. Prix Europa’nın bu seneki şiarı „Chancing Europa“ (Avrupa’yı değiştirmek) olarak belirlendi. Bu şiar aynı zamanda Anadolu’nun Masalları adlı konserin de ana fikrini oluşturuyor.
Konser Kuzey Almanya’nın seçkin konser ve etkinlik mekanlarından biri olan RBB’nin (Rundfunk Berlin Brandenburg / Berlin Brandenburg Radyo ve Televizyon Kurumu) „Masurenallee 8-14, 14057 Berlin“ adresindeki büyük salonunda yapılacak. 20 Ekim Cuma günü gerçekleşecek olan konsere giriş saati 20:30. Anadolu’nun Masalları daha sonra Avrupa yolculuğuna bir sonraki durağı Rotterdam kentinden devam edecek. Konser, Kreuztanbul Event / İzzet Nihat Yersaloğlu (projenin fikir babası), x-tract-production/Elke Moltrecht ve Consense GmbH / Sören Birke tarafından düzenleniyor. Konseri aynı zamanda RBB, PRIX EUROPA & KESSELHAUS ON TOUR destekliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir