Son Dakika
17 Mart 2018 Cumartesi

Alman sanayisinin önemli isminden 16 Nisan referandumu hamlesi

01 Ağustos 2017 Salı, 23:42

AKP iktidarının etrafındaki çember dünyada giderek daralıyor…

AKP iktidarının etrafındaki çember dünyada giderek daralıyor. Şimdi de Alman sanayi devlerinin eski sözcülerinden, halen Avrupa Parlamentosu’nda liberal muhafazakârlar grubuyla birlikte çalışan Hans Olaf Henkel’den Türkiye’deki son referandumun “büyük bir ihtimalle hileli olduğu” suçlaması geldi. Kamuoyunda yorumları ve kitaplarıyla da bilinen Henkel, konuyla ilgili bilimsel bir raporun Türk halkına Türkçe ulaştırılması için aracı olduğunu bildirdi.

Eski Alman Sanayiciler Birliği (BDI) Başkanı olarak “Alman işverenlerinin duygularına hâlâ tercüman olmakla ünlü” Avrupa Parlamentosu milletvekili ve yazar Hans Olaf Henkel, kendisine ait HansOlafHenkel.de adresli internet sitesiyle Avrupa Parlamentosu milletvekili sıfatıyla mensubu olduğu Liberal Konservatif Reformcular (LKR) grubunun sitesinde, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı bir Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafının altına bir yazı yazdı.

Henkel, bu yazısında 30 Haziran 2017 tarihinde sadece İngilizce olarak yayımlanan (https://arxiv.org/pdf/1706.09839.pdf) bir araştırmaya atıfta bulundu. Yönetici ve politikacı Henkel, bu araştırmayı, “Türk vatandaşları tarafından da anlaşılabilmesi için Türkçeye tercüme ettirdiğini” de belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “Diktatör” diye bahseden Henkel, bu bilimsel araştırma ve istatiksel metotlar ile referandumda hile yapıldığının kanıtlandığını ve Türklerin çoğunluğunun AKP faşizmine ve Erdoğan’a oy vermediğini iddia etti.

https://indd.adobe.com/view/11f24092-ab55-4d7e-a409-4358247ccaaa” adresinden ulaşmanın mümkün olduğu tercüme ilginç iddialar içeriyor.

Ali Yıldırım / Berlin

Odatv.com – 01.08.2017 – 22:52

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir