Son Dakika
17 Mart 2018 Cumartesi

Alman hükümeti Grup Yorum şarkılarını nasıl yorumladı

01 Ağustos 2017 Salı, 00:29

Almanya ile gerilimi anlamaya çalışanların kafası iyice karışacak

Her şey Federal Almanya Parlamentosu Sol Parti Grubu’ndan milletvekilleri Ulla Jelpke, Christine Buchholz ve Dr. Diether Dehm’in diğer milletvekilleri ile beraber imzalayıp verdikleri soru önergesi ile başladı. Federal Almanya hükümeti adına federal içişleri bakanlığı tarafından verilen 12 sayfalık cevapta, Alman hükümetinin Grup Yorum’un türkülerini dinlediği ortaya çıktı.

Grup Yorum’un dört türküsünün sözlerinin de kısmen aktarıldığı 18/13098 dosya numaralı cevap metninde, Alman hükümetinin Grup Yorum’un türkülerini nasıl yorumladığı da yer alıyor. Federal hükümetin dinlediği Grup Yorum türküleri arasında henüz hiçbir albümde yer almamış olan, ama bu yılın haziran ayında Almanya’nın Fulda kentinde verilen konserde seslendirilen “Vur Vur” türküsü de var.

Türkü sözleri arasında yer alan “kalplerimiz sarı yıldız için çarpıyor” cümlesindeki “sarı yıldız” Alman Hükümeti tarafından “DHKP-C sembolü ve amblemi” olarak yorumlanıyor.

“Gerisi Hayat” türküsünün sözlerinden bölüm bölüm aşağıdaki alıntılar yapılırken, bu sözlerdeki “Mahir” kelimesi ile “Mahir Çayan”ın, “dayı” kelimesi ile de “DHKP-C eski genel sekreteri Dursun Karataş”ın kastedildiği yorumu yapılıyor:

“Düşünü gerçek kılacağız
Kavgada fedada, hesap sormada
Bir adım öne çıkacağız

Dökülen kanımız yerde kalmaz

Halk için, Cephe için

Devrime taşıyacağız
Direnmeyen çürür elbet
Umutla direneceğiz
Adaletsiz bu dünyayı
Bir kez de Türkiye’den sarsacağız

Mahirlerden öğrendik kavgayı
Gözün arkada kalmasın dayı
Sıra neferiyiz savaşıyoruz”

Üçüncü türkü sözü olarak Grup Yorum’un 2013 senesinde piyasaya çıkardığı “Halkın Elleri” isimli albümünde yer alan  “Hakikat Savaşçısı” türküsünü ele alan Alman Hükümeti’nin yorumuna göre “Yürüyüş Dergisi” satıcılarından “Engin Ceber”in ele alındığı türkünün son bölümü şöyle:

“And olsun
Söz olsun
Bu dava kalmaz yarına
Adaletin kılıcı çekilecek
Yeni şehitler pahasına”

Federal Almanya hükümeti dördüncü ve son olarak Grup Yorum’un yine “Halkın Elleri” isimli albümünde yer alan  “Halk Yemini” türküsünü yorumluyor ve bu türkü sözlerinden kamu güvenliği için bir tehlikenin ortaya çıktığı sonucuna varıyor:

“Bizi Sömürenlere Karşı
Örgütleneceğiz
Şehitlerimiz İçin
Adalet İçin
Özgür Vatan İçin
Her Yerde
Her Şeyde
Hep Beraber
Zafere Kadar
Savaşacağız
Sözümüz Söz Olsun Mu?
Olsun!
Sözünden Dönen
Namert Olsun Mu?
Olsun!
Halkız!
Haklıyız!
Kazanacağız!”

Ali Yıldırım / Berlin

Odatv.com – 25.07.2017 – 21:55

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir