Son Dakika
08 Aralık 2018 Cumartesi

Alevilerden “Hatun Tuğluk” tepkisi

16 Eylül 2017 Cumartesi, 00:03

Türkiye’de Hatun Tuğluk’un naaşının mezardan çıkarılması yurtdışındaki Alevi toplumu tarafından da sert bir tepkiyle karşılandı.

Türkiye’de Hatun Tuğluk’un naaşının mezardan çıkarılması yurtdışındaki Alevi toplumu tarafından da sert bir tepkiyle karşılandı. Berlin Alevi Toplumu-Cemevi, yağan sürekli yağmura rağmen yaklaşık 100 kişilik bir topluluk halinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği önünde toplandı ve bir heyet eliyle bina önüne siyah çelenk bıraktı.

Dernek Başkanı Numan Emre bir bildiri okuyarak, gelişmeleri sert bir dille kınadı. Açıklamada şöyle denildi:

“Alevi Hatun Ana’nın ölüsüne bile tahammül edemediler. Hakk’a yürüyen Hatun Tuğluk Canımız, Türkiye’nin payitahtı Ankara’nın göbeğinde bir mezarlıkta toprağa verildikten sonra, organize edilmiş, insanlıktan nasibini almamış bir güruh tarafından saldırıya uğradı.

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi olarak sözün kifayetsiz kaldığı, insanın kanını donduran bu organize nefret suçunu tertip eden zihniyeti şiddetle kınıyoruz.

Bir darbe girişimini, tek adam diktatörlüğünün yol taşlarını döşediği için “Allahın bir lütfu” olarak gören Recep Tayyip Erdoğan Türkiyesi’nde toplum kutuplaştırılmış, ayrıştırılmış, kendisi gibi düşünmeyen herkes ötekileştirilmiştir.

Yaratılan korku ikliminde, 20 milyon Alevi üç beş faşist öyle istedi diye ölüsünü toprağa veremiyorsa, artık gün, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi, Bir Olma, İri Olma, Diri Olma günüdür.”

 

 

 

 

AYPA / Berlin – 15.09.2017 – 19:30

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir